Filmy piętnasty wiek, więzienie

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje piętnasty wiek, więzienie. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Krzyżacy

7,1
W siedzibach rycerskich, na dworze królewskim Jadwigi i Władysława Jagiełły, w zamkach krzyżackich toczy się akcja filmowej adaptacji powieści historycznej Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”. Porywczy, powodowany młodzieńczą fantazją, rycerz Zbyszko z Bogdańca atakuje posłów krzyżackich. Spod katowskiego topora wybawia go Danuśka, córka Juranda z pogranicznego Spychowa, zdradziecko zaatakowanego przez Krzyżaków ze Szczytna. Dzieje miłości Danusi i Zbyszka oraz dramatu Juranda wieńczy zwycięska bitwa stoczona na polach Grunwaldu.
Barwna opowieść o burzliwym życiu charyzmatycznej Marii Stuart. W wieku 16 lat została królową Francji, dwa lata później owdowiała. Sprzeciwiając się tradycji, odmówiła ponownego zamążpójścia. Wróciła do Szkocji, gdzie odzyskała należny jej tron. Ale Szkocja i Anglia była wówczas pod władaniem królowej Elżbiety I. Obie królowe obserwowały swe poczynania z lękiem i fascynacją. Rywalki w miłości i władzy, silne kobiety w męskim świecie, toczyły podstępną grę, w której stawką była władza. I niezależność. Żadna z nich nie godziła się na rolę marionetki. Maria utrzymywała, że tron Anglii należy się jej, uznając suwerenność Elżbiety. Zdrada, rebelia i spiski na obu tronach zmieniły bieg historii.
Rzym, rok 1492. Centrum chrześcijańskiego świata. Stolica Piotrowa. Biskupi Rzymu wynoszą i obalają królów, decydują o losach imperiów. Kościół toczy korupcja, a Innocenty VIII umiera. Jego miejsce na Tronie Piotrowym chce zająć wielu… Rodzina Borgiów to złożona, wielowątkowa opowieść o jednej z najbardziej kontrowersyjnych rodzin w historii. Jeremy Irons, zdobywca Oscara, wcielił się w rolę Rodriga Borgii, który, dzięki swej przebiegłości i bezwzględności, stał się najpotężniejszym człowiekiem w renesansowej Italii. Uprawiał symonię, angażował Kościół w liczne rozgrywki polityczne, mordował i zastraszał.


Cztery historie w czterech epokach stanowią opowieść o nietolerancji dotykającej człowieka.

Lady Jane

7,1
Anglia, rok 1553. Umiera chorowity król Edward VI. Żądny władzy Northumberland postanawia ożenić swego syna Guilforda z członkinią rodziny królewsksiej Jane Grey i osadzić oboje na tronie. Ku uciesze protestantów udaje mu się to. Z początku wrogo do siebie nastawieni młodzi małżonkowie w końcu zakochują się w sobie. Jednak szczęście w miłości nie jest im dane, gdyż do Londynu zmierza już Maria, zagorzała katoliczka, prawowita następczyni tronu...
W walce, toczącej się w XVI wieku między angielską królową Elżbietą I a hiszpańskim władcą Filipem II, awanturnik Geoffrey Thorpe wspiera brytyjską koronę. Na zlecenie władczyni plądruje hiszpańskie statki i w końcu pomaga królowej odnieść zwycięstwo nad armadą Filipa II. [opis dystrybutora]
Fabularyzowany dokument skupiający się wokół czarnej magii, wyobrażeń Diabła, wierzeń w siły nadprzyrodzone oraz pokazujący rozwój działalności inkwizycji.
Koniec XV wieku to czasy lokalnej anarchii, niekończących się wojen i bezprecedensowej deprawacji. Włoscy książęta kierują się mottem "exitus acta probat" - cel uświęca środki. Jego autor Niccolo Machiavelli znał osobiście Cezarego Borgię, zachwycał się nim i uczynił bohaterem "Księcia". W tym amoralnym świecie kwitnie jednak na niespotykana dotąd skalę nauka i sztuka. Leonardo da Vinci pracuje dla Cezarego, doradza mu przy ulepszaniu twierdz. Znajdując szczodrych mecenasów, tworzą w tym czasie Michał Anioł, Rafael, Botticelli. Na uniwersytety zjeżdżają łaknące wiedzy młode umysły z całej Europy. W sercu światowego porządku jest Watykan, który pełni funkcję sędziego w konfliktach pomiędzy świeckimi królestwami i cesarstwami. W Watykanie rządzi Rodrigo Borgia, człowiek którego imię stało się synonimem okrucieństwa i którego panowanie pozostało w pamięci potomnych jako jeden z najsmutniejszych rozdziałów historii Kościoła katolickiego. W bezpardonowej walce o władzę wykorzystywał czwórkę swoich dzieci: pierworodnego Juana, rozdartego miedzy wiarą, której sam nie wybierał i swoją ponurą i porywczą naturą Cezara, pełną ideałów Lukrecję i Goffreda, niewinne dziecko, dorastające na łonie rodziny pustoszonej konfliktami.
Veronica jest genialna, utalentowana i piękna, ale przystojny arystokrata, którego kocha, Marco Venier (Rufus Sewell), nie może się z nią ożenić, ponieważ dziewczyna jest bez grosza i pochodzi z biednej rodziny. Jej matka, Paola (Jacqueline Bisset), uczy ją, jak zostać kurtyzaną najbogatszych i najpotężniejszych weneckich mężczyzn. Veronica odważnie wykorzystuje swoje wdzięki, by zmienić przeznaczenie – i dać sobie szansę na prawdziwą miłość.
"Będę trwać rok, niewiele więcej”, powiedziała Joanna d'Arc (Sandrine Bonnaire). Joanna i Delfin (André Marcon) osiągają wiele zwycięstw w bitwach nad wojskami angielskimi. Delfin zostaje królem Francji ku zadowoleniu Joanny. Natomiast ona zostaje schwytana w Compiègne i osadzona w więzieniu. Zostaje sprzedana Anglikom. Odmawia poddania się angielskim rządom. W imię wiary rozpoczyna się proces. Przez chwilę wyrzeka się swoich czynów i przekonań ze strachu przed śmiercią, a następnie zostaje skazana na dożywocie. Sąd został zmieniony - na śmierć na stosie. Umiera w płomieniach krzycząc imię Jezusa, zostając spalona żywcem w Rouen w maju 1431 roku.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…