Filmy film czarno-biały, druga wojna światowa, młodzieniec

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje film czarno-biały, druga wojna światowa, młodzieniec. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Tragiczny obraz doświadczeń młodego mężczyzny w czasach okupacji. Niemcy zabijają mu żonę i dziecko. Nasz bohater unika śmierci, ale zamiast niego ginie inny człowiek. Bohater poznaje kobietę rodzącą dziecko w jego obecności. Wiąże się z nią i stara się jej pomóc, by znaleźć nowy sens życia i spłacić dług wobec zabitych. Podejmuje pracę jako karmiciel wszy...
Młody dziennikarz udaje się za kulisy, aby przeprowadzić wywiad z diwą opery. Ich rozmowa nieoczekiwanie przemienia się w zawiłą i zmysłową grę.
Ostatni dzień wojny. Poranek pierwszego dnia pokoju. Pokazać tej szczególnej nocy losy młodego człowieka uwikłanego w okupacyjną przeszłość, zmęczonego bohaterstwem, przeczuwającego inne, lepsze życie. Cóż to za piękny temat do filmu. Tej szczególnej nocy spotyka się przeszłość z przyszłością - i zasiada do jednego stołu. Przy akompaniamencie tang i fokstrotów bohater filmu, Maciek Chełmicki, szuka odpowiedzi, jak żyć dalej - jak zrzucić dławiący bagaż przeszłości, rozwiązuje odwieczny dylemat żołnierza. Słuchać czy myśleć. A jednak Maciek zabije...


Film powstał na podstawie powieści Stanisława Dygata. Warszawa, rok 1939. Paweł buntuje się przeciw własnemu, mieszczańskiemu pochodzeniu. Jednym z tego przejawów jest zakochanie się w Lidce. Na drodze ich miłości staje wybuch wojny.
Historia rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej. Dwaj przyjaciele – Zyga i Michał – działają w konspiracyjnej organizacji. Pewnego dnia Zyga zostaje aresztowany, skatowany podczas śledztwa zaczyna sypać. Następują kolejne zatrzymania, a wkrótce Zyga zostaje zwolniony, co świadczy, że zdradził. Organizacja wydaje na niego wyrok śmierci. Wykonawcą ma być Michał…
Polska pod okupacją niemiecką. Z transportu kolejowego ucieka młody Żyd, Henryk Fogiel. Szuka schronienia w Zakopanem i znajduje je u miejscowego fotografa. Odtąd, w przebraniu w skórę niedźwiedzia, pozuje do zdjęć turystom…
Ranek 13 lutego 1945 roku. PIOTR (Andrzej Łapicki), polski więzień obozu koncentracyjnego, ucieka z transportu ewakuacyjnego przejeżdżającego przez Drezno. Piotr zna to miasto – bywał tu przed wojną, kiedy studiował sztukę. Obecnie w Dreźnie panuje nieopisany chaos spowodowany ofensywą nadciągającej Armii Radzieckiej. Piotr trafia pod konspiracyjny adres, lecz nie otrzymuje tam pomocy... Nie mogąc znaleźć schronienia, tuła się po ulicach i przypatruje ludziom. Wielkie wrażenie robi na nim młoda Niemka, której towarzyszy oficer SS. Tymczasem wieczorem zaczyna się nalot samolotów RAF-u. Piotrowi udaje się dostać do schronu. Samoloty zrzucają tysiące bomb zapalających. Śródmieście Drezna płonie. Zniszczona zostaje drezdeńska starówka i centrum handlowe. Piotr przenosi się do mieszkania pewnego niemieckiego profesora. Po północy rozpoczyna się nalot dywanowy. Płonące budynki zostają doszczętnie zburzone. Uciekając przed bombami i pożogą, Piotr usiłuje wraz z tłumem oszalałych z przerażenia mieszkańców wydostać się z miasta. Spotyka młodą Niemkę, której wcześniej towarzyszył SS-man. Dziewczyna – ma na imię Magda – prosi go o pomoc w ucieczce. Wspólnie spędzają resztę tej tragicznej nocy, wędrując przez spustoszone przez bomby Drezno. W końcu oboje przeprawiają się przez Łabę na drugi brzeg miasta, wolny od pożarów. Tam patrole SS rozdzielają Niemców od obcokrajowców...
Akcja filmu toczy się w 1944 roku, w okolicach Lublina. W odradzającej się Armii Wojska Polskiego, znaleźli się porucznik Kolski (Marek Perepeczko) i partyzant-akowiec podporucznik Olewicz (Daniel Olbrychski). W nowym wojsku służą żołnierze popierający nowe władze i tacy, którzy mają poważne wątpliwości… Ze w względu na sytuację polityczną byli akowcy wolą nie ujawniać swojej przeszłości, atmosferę niepewności pogłębiają coraz częstsze aresztowania i oskarżenia żołnierzy Armii Krajowej. Na polu bitwy jednak, walczą ramię w ramię…

Samson

6,1
Historia rozpoczyna się jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej. Jakub Gold jest młodym Żydem, trafia do więzienia za zabójstwo studenta. Więzienie opuszcza już w okupowanej Warszawie, we wrześniu 1939 roku. Skąd trafia do warszawskiego getta, gdzie jest grabarzem i na brak zajęcie nie narzeka…
Niemiec Joachim Dahlke przeżywa w rodzinnym Gdańsku tragikomiczne przygody. Będąc młodzieńcem, ma kompleks na punkcie wielkości grdyki. Stara się ją wszelkimi sposobami ukryć, wreszcie stosuje do tego celu najwyższe niemieckie odznaczenie wojskowe – Krzyż Rycerski. Wybucha wojna, Joachim wyrusza w bój z nadzieją dokonania bohaterskich czynów, za które zostanie uhonorowany legalnym odznaczeniem…
Słowa kluczowe

Proszę czekać…